Saygı mı? Sevgi mi?

Saygı nedir?

Neden saygı duyarız? Neden sevginin de anahtarı saygıdır?

Dünyada bir çok aşklar yaşanır ve biter. Kimisi uzun kimisi kısa sürer. Aşk gerçekten güzel bir şeydir. Duygularını tarif edemediğin bir durum, anlamlandıramadığın bir olaydır.

Ama sevgi bambaşkadır. Sevgi aşkın en derinidir, kimine göre bir kimine göre on seviye üstüdür. Sevgi birine duyduğun en derin duygudur. Onun için yapabileceklerine, yaptıklarına inanamadığın bir durumdur.

Zorluklarına, sıkıntılarına göğüs gerdiğin durumdur sevgi. Sevgi bambaşkadır. Derler ya duvarların dili olsa da anlatsa diye işte sevgi de öyledir. Kalbinin dili olsa içine koyduğun insanı ve ona duyduğun sevgiyi anlatsa işte…

Ama bunların hepsini bir arada tutan bir algı daha var ki o da SAYGIdır.

Saygı tüm her şeyi bir arada tutan yegane anlamdır. Anlamlar bütünüdür. Saygı her şeyin üstündedir. Hayatın altın kuralıdır. Saygı gerçekten bambaşka bir olgudur.

İlişkinin de, dostluğun da ve en basit arkadaşlığın da temeli saygıya dayanır. Saygı insanları bir arada tutar. Dostluğu, arkadaşlığı ve aşkı ve daha sonrasında sevgiyi ayakta tutar.

Saygı olmazsa sevginin varlığından söz dahi edilemez. Çünkü birini sevebilmenin en büyük sebebi sana verdiği değer ve sana duyduğu saygıdır. Hatta en başa dönecek olursak aşık olduğun insanı ilk gördüğün anda daha sonra kurduğun ilk temasda ondan sana olan saygıyı hissettiğinde aşk sevgiye dönüşür.

Peki ya bunlara rağmen saygısızlığı kabul edenler??

İşte en büyük sorun burada başlıyor. Saygısızlığı kabul eden, sevdiği için her saygısızlığa katlanan insan nasıl yaşıyor? Nasıl katlanıyor? Kendisine saygısız olmadığı için mi? Birilerinden çekindiği için mi? Anlayamadığımız nokta da bu!

Ne demiş Aşık Mahzuni Şerif: Güneşe saygıdandır çiçeğin boyun eğmesi, bütün aşklardan yücedir insanın insanı sevmesi…

Sevmek çok güzel bir durum arkadaşlar ama peki ya saygı sizin için önemsiz mi?

Hayatınızda daha ne kadar saygısızlığa katlanabilirsiniz? Size ne kadar daha hakaret edilmeli, sizi daha ne kadar değersiz hissettirilmeli, sizi ne kadar daha insanlıktan uzak ettirmeli ki uyanasınız? Kör gözünüzü, sevgi sandığınız bağlılığınızı ya da bağımlılığınızı ne kadar saygısızlık yapılmalı ki gözden geçiresiniz?

Sizi siz yapan, insani duygularınızı koruyan saygınızın daha ne kadar kırılmasını beklemelisiniz? Karşınızdaki saygısız insanın hakaret ve hareketlerine daha ne kadar katlanmalısınız insan olduğunuzu, birey olduğunuzu ve özgür olduğunuzu anlayasınız. Her şeyden önce yaşama hakkınız ve bu hakkınızla beraber saygın bir kişi olduğunuzu ne zaman kabulleneceksiniz?

Size yapılan bu saygısızlıklara daha ne kadar katlanacaksınız? Aşağılanmaktan, hevesinizin kırılmasından ve bunlara verilebilecek sayısız olumsuz örneklere daha ne kadar katlanabileceksiniz?

Eğer katlanmaya devam ediyorsanız kusura bakmayın ama sizin de kendinize saygınız yok demektir. Kendisine saygısı olmayanın hayatta yeri de olmaz, değeri olmaz.

Siz kendinizi değerli hissetmek istiyorsanız önce değersiz hissettirenlerden kurtulun.

Kendinize iyi bakın saygıyla kalın…